BORAČ (Borrago officinalis)- je veoma lekovita biljka, odlična za negu problematične kože, dobar je diuretik, OPREZ sa doziranjem + receptura čaja !!!
Borač je poreklom iz severne Afrike a u Evropu su ga doneli Arapi.
Uzgaja se u baštama zbog prelepog cveta a i ukusa koji je sličan krastavcu, pa se mlado lišće upotrebljava za salatu ili kao povrće, slično kao španać i kopriva.
Ova biljka raste i kao samonikla, u prirodi a može se naći na livadama a posebno ga ima u primorju.
U lekovite svrhe se koriste cvetovi, list a po nekad ceo nadzemni deo a u skorije vreme počelo je da se koristi i seme.
Suši se u buketićima obešenim na suvom i promajnom mestu.
Lekovitost
Cvet ove biljke ulazi u sastav cvetnih plućnih mešavina za lakše iskašljavanje.
Jedno od jačih svojstava Borača je to što pojačava mokrenje i znojenje.
Osim ovoga, Borač se još koristi za smirenje, i veoma je popularan u svetu, lečenje bubrežnih i želudačno-crevnih bolesti.
Njegova lekovitost se pokazala odičnom kod tretiranja kožnih osipa i bolesti, kod groznice a od njega se prave i oblozi (od lišća) za opekotine i upale zglobova.
Na tržištu se može naći eterično ulje Borača koje ima snažno protivupalno delovanje. Posebno se preporučuje u lečenju ekcema, artritisa, menstrualnih problema i simptoma menopauze. Pomaže u ublažavanju simptoma multiple skleroze.
Borač jača srce a u nekim je zemljama službeno uvršteno kao pomoćno lekovito sredstvo u borbi protiv neuhranjenosti.
Oprez
Prilikom uzimanja lekova za sprečavanje zgrušavanja krvi i u slučaju uzimanja lekova protiv epilepsije, neophodno je da se konsultujete sa vašim lekarom.
Trudnice i dojilje ne treba da ga uzimaju.
List Borača sadrži pirolizidinske alkaloide koji mogu da oštete jetru.
Pre primene ove biljke u lekovite svrhe treba da se konsultujete sa iskusnim fitoterapeutom kako bi vas pravilno uputio u konzumaciji i tretiranju vaše bolesti ovom lekovitom biljkom.
Receptura čaja